Dekalog narciarza

DEKALOG NARCIARZA:

Ten zbiór dziesięciu najważniejszych zasad został opracowany z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa i dobrej zabawy na stokach i niezależnie od tego gdzie się znajdujemy jego reguły obowiązują każdego narciarza, snowboardzisty i pozostałych osób korzystających z przygotowanych tras.

Zasada nr 1.

Należy zachować wzgląd na inne osoby korzystające ze stoku – Każdy narciarz / snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia zarówno dla siebie jak i innych uczestników zabawy na stoku.

Zasada nr 2.

Odpowiednie zapanowanie nad szybkością – Narciarz / snowboardzista powinien zjeżdżać z taką szybkością, która odpowiada jego umiejętnością, rodzajowi oraz stanowi przygotowanej trasy jak i panujących warunkach pogodowych na stoku.

Zasada nr 3.

Obranie kierunku jazdy – Każdy uczestnik jazdy znajdujący się wyżej na stoku posiada lepszą widoczność na sytuację zjazdową, dlatego powinien wybrać i dostosować tor jazdy, w taki sposób, aby uniknąć wszelkiej możliwości zaistnienia kolizji z uczestnikiem znajdującym się poniżej.

Zasada nr 4.

Zasady wyprzedzania – Na stoku można wyprzedzać zarówno z lewej jak i z prawej strony, tj. od strony odstokowej jak i dostokowej, jednak z uwzględnieniem odpowiedniej odległości od osoby wyprzedzanej, aby uniknąć kolizji.

Zasada nr 5.

Przejazdy oraz krzyżowanie toru jazdy – Narciarz / Snowboardzista, który przystępuje do zjazdu nie z miejsca rozpoczęcia trasy powinien, patrząc zarówno w gorę jak i w dół, sprawdzić czy trasa jest na tyle wolna, aby nie spowodować kolizji swoim wyjazdem. Taka sama zasada obowiązuje po każdym chwilowym zatrzymaniu się na stoku.

Zasada nr 6.

Zatrzymywanie się – Zatrzymywać na stoki powinniśmy się jedynie w razie absolutnej konieczności, bądź w miejscach zwężenia trasy czy ograniczonej widoczności. W razie upadku powinniśmy się jak najszybciej podnieść lub usunąć z potencjalnego toru jazdy innych uczestników.

Zasada nr 7.

Podchodzenie lub schodzenie ze stoku – Podchodzić lub schodzić ze stoku powinniśmy jedynie poboczem trasy. W przypadku złej widoczności powinniśmy całkowicie zejść z trasy.

Zasada nr 8.

Respektowanie znaków narciarskich – Każdy narciarz / snowboardzista powinien bezwzględnie stosować się do znaków i oznakowań ustawionych na trasie zjazdu.

Zasada nr 9.

Zachowanie w razie wypadku – Jeżeli na trasie zdarzy się wypadek, każdy znajdujący się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanym lub zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe.

Zasada nr 10.

Identyfikacja tożsamości – Każdy uczestnik lub świadek wypadku, jest zobowiązany do podania swoich danych osobowych upoważnionym do tego osobom.

Mamy nadzieję, że tych dziesięć prostych zasad każdy narciarz i snowboardzista weźmie sobie do serca i zapadną mu one w pamięć, w taki sposób, aby dostosować swoje zachowanie tak, aby nie sprawiać zagrożenia dla siebie ani dla nikogo innego korzystającego z przygotowanych tras.

Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy na stoku

Udostępnij:Share on Facebook